Skolioza u dzieci

Skolioza

Skolioza należy do najczęściej występujących u dzieci wad postawy. Nazywana jest również bocznym skrzywieniem kręgosłupa, chociaż w rzeczywistości jego deformacja zachodzi w trzech płaszczyznach. Obejmuje ona skrzywienie w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. W dużej liczbie przypadków schorzenie dotyczy odcinka piersiowego, tj. górnej części pleców. Łatwo także zauważyć, iż linia kręgosłupa zaczyna wówczas przybierać kształt litery S. Z pewnością w pierwszej kolejności tę oto wadę kojarzymy z nieprawidłową postawą podczas siedzenia dziecka, garbieniem się, noszeniem na przykład plecaka na jednym ramieniu lub też brakiem aktywności fizycznej. Należy jednak wiedzieć, iż przeważający procent skrzywień to skoliozy idiopatyczne czyli takie, których przyczyn nie udało się określić. Ujawniają się one bardzo często między innymi podczas intensywnego wzrostu kręgosłupa.

Jak rozpoznać skoliozę u dzieci?

Skoliozy mogą występować w różnym przedziale wiekowym u dzieci. Należą do nich w pierwszej kolejności skrzywienia niemowlęce, które mogą być ustępujące albo postępujące. Te pierwsze zanikają nawet już przed pierwszym rokiem życia, natomiast w drugim przypadku niestety wraz z wiekiem deformacja pogłębia się. Skrzywienie może pojawić się również na pozostałych etapach wzrostu pociechy, także w okresie dojrzewania. Oto, w jaki sposób rozpoznać skoliozę, zanim dowiemy się o niej na przykład podczas bilansu zdrowia dziecka:

– asymetria pomiędzy ramionami i biodrami,

– wyraźne wcięcie w jednej stronie talii,

– wystawanie lub uniesienie łopatki,

– asymetria trójkątów talii i miednicy,

– garb żebrowy widoczny podczas skoliozy w odcinku piersiowym.

Rehabilitacja i leczenie skoliozy

Jeżeli zauważmy u dziecka skrzywienie kręgosłupa nie powinniśmy tego faktu absolutnie lekceważyć, gdyż ono z samo z siebie nie minie i dziecko także z niego nie wyrośnie. Zignorowanie problemu poza dolegliwościami bólowymi może w przyszłości doprowadzić nawet do konieczności leczenia operacyjnego. Dlatego też niezwykle istotna jest wcześnie podjęta rehabilitacja i systematyczne ćwiczenia korekcyjne. Przede wszystkim przyczyniają się one do zahamowania postępu choroby. Dodatkowo ćwiczenia powinny być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb i rodzaju skoliozy pacjenta, gdyż nietrafna technika może wręcz pogorszyć wadę. Podczas procesu rehabilitacji tej wady postawy stosuje się dwa typy ćwiczeń. Pierwsze to ćwiczenia symetryczne – odpowiadają one za wzmacnianie prostownika grzbietu. Natomiast kolejne ćwiczenia asymetryczne mają na celu wyginanie kręgosłupa w przeciwnym do skrzywienia kierunku. W celu uzyskania profesjonalnej pomocy przy leczeniu skoliozy zapraszamy do naszego gabinetu rehabilitacji w Rzeszowie.