Metody rehabilitacji

By przybliżyć Państwu moją pracę, przygotowałam krótkie opisy metod fizjoterapeutycznych, jakie najczęściej stosuję podczas prowadzonej rehabilitacji.

PNF

Proprioceptive Neuromuscular Facilitation

Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu – to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Jakże często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce.

Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.

pnf
bliska-lekarz-trzymajacy-model-anatomiczny

Fizjoterapia uroginekologiczna

dziedzina fizjoterapii, stworzona z myślą o pacjentach cierpiących na dysfunkcje układu dna miednicy. Jej zadaniem jest poprawa jakości życia, zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie lub usunięcie problemów urologicznych i ginekologicznych oraz przygotowanie ciała do porodu i przywrócenie do sprawności po narodzinach dziecka.

Jeśli takie problemy dotyczą Ciebie- skorzystaj z pomocy Naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej. Taki specjalista udzieli Ci kompleksowego wsparcia przywracając Twojemu ciału prawidłowe funkcjonowanie oraz wdroży profilaktykę, która uchroni przed problemami w przyszłości. Dodatkowo w Naszym gabinecie badanie i terapię wspieramy aparatem do USG, co uświetnia rezultaty rehabilitacji i wspiera profilaktykę.

Z jakimi problemami możesz się do Nas zgłosić ?
-nietrzymanie moczu
-przygotowanie ciała do porodu i pomoc w powróceniu do formy po ciąży
-ból blizny po cesarskim cięciu, po epizjotomii czy pęknięciu krocza
-bolesne miesiączki
-bolesne stosunki
-bolesność po porodzie, podczas wizyty u ginekologa i wkładania tampona
-endometrioza
-napięte/osłabione mięśnie dna miednicy
-częste zapalenia pęcherza
-problemy jelitowe
-przygotowanie do zabiegu ginekologicznego i fizjoterapia po operacji
-rozejście mięśni prostych brzucha, rozejście spojenia łonowego
-a także wizyty profilaktyczne

ZINTEGROWANE METODY FIZJOTERAPEUTYCZNE

Terapia ta dotyczy diagnostyki schorzeń kręgosłupowych i odkręgosłupowych u pacjentów w różnym wieku..Wykorzystuje się w niej również metody mobilizacji tkanek miękkich oraz stawów.

sports-therapy

PUNKTY SPUSTOWE

Punkty spustowe(ang. trigger points) mięśniowo- powięziowe to nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie brzuśca mięśnia szkieletowego lub powięzi. Występują zwykle w nadmiernie napiętym paśmie włókien mięśniowych jako wyczuwalne palpacyjnie zgrubienie, które pod wpływem kompresji wywołuje ból charakteryzujący się promieniowaniem lub rzutowaniem w inne miejsce. Punkty spustowe często pojawiają się w mięśniach chronicznie przeciążonych, a czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu jest również stres emocjonalny.

Mogą zmniejszać elastyczność mięśni, co za tym idzie – ograniczać zakres ruchomości w stawach oraz osłabiać mięśnie. Aktywne punkty spustowe wyczuwalne są jako bardzo wrażliwe zgrubienia na mięśniu, którego stymulacja może wywoływać ból np. promieniujący do innej okolicy. Stymulując odpowiednio punk spustowy wpływamy na dysfunkcję mięśni, powięzi, ścięgien, więzadeł. Terapia nie ma praktycznie przeciwwskazań i może być też wykorzystywana u osób starszych z osteoporozą czy u pacjentów w stanach ostrych.

MASAŻ POPRZECZNY I FUNKCJONALNY

Masaż funkcyjny jest to połączenie masażu z ruchem w stawie, rozciąganiem mięśnia wykonującego ruch. Masaż ten dobrze oddziałuje na mięśnie przykurczone w skutek unieruchomienia, po złamaniach, kontuzjach i dysfunkcji wynikającej z przeciążenia stawu czy mięśnia.

Masaż poprzeczny to głęboki masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien i lub więzadeł, jego celem jest uelastycznienie włókien kolagenowych i nadanie im prawidłowego przebiegu. Ma to zapobiec pojawianiu się stanów zapalnych, przywrócić prawidłowy zakres ruchu i poprawić wzorce ruchowe.

KINESIOLOGY TAPING

Kinesiotaping- zabiegi wykonywane tą techniką mają za zadanie stymulować mięśnie i wzmacniać stawy, ale bez nadmiernego podnoszenia ciśnienia czy wielkiego wysiłku, a przede wszystkim bez potrzebny wykonywania forsownych ruchów.

Zalety kinesiotapingu:

  • wysoka tolerancja przez pacjentów,
  • oddziaływanie zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez całą dobę,
  • wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych, efekt poprawy zauważalny bezpośrednio po aplikacji, utrzymujący się po jej usunięciu,
  • stosowanie innych form terapii, w tym wybranych zabiegów fizykoterapeutycznych,
  • rzadko spotykane negatywne odczucia skórne, brak lub mały odczyn alergiczny,
  • długi okres użytkowania,
  • jest łagodną formą terapii znajdującą zastosowania zarówno u dzieci, kobiet w ciąży, jak i osób w podeszłym wieku,
  • alternatywa dla terapii w przypadku przeciwwskazań do innych form rehabilitacji,
  • niskie koszty terapii.
taping-sportowy

TERAPIA MANUALNA

wg Kaltenborna

Terapią manualną nazywa się leczenie, w którym terapeuta, wykorzystując odpowiednie chwyty i manipulacje, stosuje specjalistyczne techniki diagnostyczno- lecznicze nakierowane na wykrywanie i leczenie zaburzeń w obrębie stawów, więzadeł, mięśni oraz wzorców postawy, wzorców ruchowych i oddechowych.

Terapię manualną zaleca się najczęściej w następujących zaburzeniach czynności narządu ruchu:

  • zmniejszenie/ograniczenie zakresu ruchu (np. na tle zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub urazowych),
  • tzw. zablokowanie stawowe związane z dolegliwościami bólowymi w trakcie ruchu lub/i w spoczynku oraz zmienionym oporem stawowo- tkankowym pod koniec zakresu ruchu,
  • w stanach nieprawidłowego „ustawienia” stawu,
  • w dysfunkcjach mięśniowych i powięziowych,
  • w zaburzeniach postawy ciała.
  • terapia manualna wykorzystywana jest również w celu zapobiegania nieprawidłowemu „ustawieniu” stawu.
masaż bańką hińską

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

Masaż bańką chińską jest masażem relaksacyjno- leczniczym. Wykorzystuje się go w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Masaż bańkami chińskimi w celach leczniczych możemy wykorzystać:

  • bólach kręgosłupa (mięśniowopochodnych),
  • dolegliwościach mięśniowych,
  • dolegliwościach płucnych,
  • problemach ukrwienia danej okolicy.

Bańkę chińską stosuje się głównie jako nieinwazyjną metodę walki z cellulitem. Musimy jednak pamiętać, że bańki nie są złotym środkiem na cellulit i inne wady kosmetyczne. Jeśli nie będziemy ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, spożywać dużej ilości wody nie przyniosą one długotrwałego efektu, jak z resztą każdy z zabiegów, czy to inwazyjny czy nie. Masaż bańką chińską to zabieg dla osób, które dbają o swoje ciało, a walka samymi kremami, balsamami nie przynosi efektu.

  • usuwaniu cellulitu,
  • zmniejszenia wyrazistości rozstępów,
  • modelowaniu sylwetki,
  • poprawy krążenia,
  • odżywienia tkanek.

MASAŻ PAŁKAMI BAMBUSOWYMI

Przynosi ukojenie i pełne odprężenie, a przy tym wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Masaż bambusem, bo o nim mowa, wykazuje dobroczynny wpływ na umysł i ciało.

Masaż bambusem jest masażem pobudzającym tkanki głębokie. Wykonywany za pomocą specjalnych kijków bambusowych, działa relaksacyjne oraz leczniczo. Ogrzane kije wałkują mięśnie, co prowadzi do ich natychmiastowego rozluźnienia. Jednocześnie dochodzi do pobudzenia krążenia krwi i limfy oraz złagodzenia wszelkich dolegliwości bólowych. Pocieranie i rolowanie po skórze prowadzi do wytworzenia potencjału energetycznego, dającego potężny zastrzyk energii. Masaż więc łagodzi także stany zmęczenia.

Masaż bambusem jest szczególnie zalecany w przypadku

  • nadmiernego stresu,
  • przemęczenia,
  • pogorszonego samopoczucia,
  • bólów głowy,
  • bólów pleców,
  • bólów mięśni,
  • pogarszającego się stanu skóry.